Pro začátečníky: Porovnání verzí

Z Wiki Katedry fyzikální chemie Univerzity Palackého v Olomouci
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 20: Řádek 20:
  
 
==Příkazový řádek==
 
==Příkazový řádek==
 +
Jelikož se jedná o linuxové servery, převážná většina interakce s daty je skrze příkazový řádek. Z toho důvodu se vřele doporučuje, aby se každý uživatel seznámil se základními a nejpoužívanějšími příkazy v příkazovém jazyce bash (Bourne Again Shell). Na internetu je nepřeberné množství tutoriálů a diskuzí zabývající se bashem. Bash umí spouštět příkazy ze souborů, tzv. scriptů. Bash také nabízí mnoho možností personalizace příkazového řádku, například barevné odlišení souborů, scriptů a složek. Zájemce si může najít více informací pomocí klíčových slov ''bash prompt''.
  
 +
Prvotní navigace pomocí příkazů může být složitá, ale velmi rychle se jí dá navyknout. Pro zájemce, kteří preferují GUI, je zde možnost navigace pomocí Midnight Commander:
 +
<pre>
 +
bilbo@kraj:~$ mc
 +
</pre>
  
 
===Textový editor===
 
===Textový editor===
 
  
 
==Příprava vstupu==
 
==Příprava vstupu==

Verze z 22. 10. 2020, 13:59

Zde najdete užitečné informace k práci na výpočetních klastrech vhodné nejen pro nováčky. Aby se zajistila maximální životnost, zabezpečení a pořádek na našich strojích, je třeba dodržovat určitá pravidla.

Připojení z různých OS

Klastry katedry fyzikální chemie běží výhradně na linuxových operačních systémech formou serverů, ne které se tedy přihlašuje přes internet pomocí síťového protokolu ssh (secure shell). Příhlášení se částečně liší v závislosti na operačním systému vašeho počítače. Ve všech případech se připojíte přes terminál zadáním příkazu v následujícím formátu do příkazového řádku.

ssh bilbo@kraj.upol.cz

bilbo je uživatelské jméno a připojuje se na server s názvem kraj. Terminál se v zápětí zeptá na heslo.

POZOR v řádku se z bezpečnostních důvodů nezobrazují žádné znaky, heslo se však píše.

Windows

Starší verze windows neumožňují nativní připojení skrze ssh protokol a je zapotřebí instalace klienta. Nejčastěji používaným je PuTTY. Po otevření programu jsou dvě možnosti.

  1. Otevřít terminál a připojit se pomocí ssh příkazu níže.
  2. Do pole Host Name zadat název serveru, port 22, connection type SSH a stisknout open. Otevře se okno terminálu a stačí přímo zadat heslo.

Windows 10 od roku 2018 obsahuje PowerShell, který umožňuje připojení přímo pomocí příkazového řádku.

UNIX

Do operačních systémů na bázi UNIX patří MacOS a Linuxové distribuce jsou označováný UNIX-like. MacOS i Linux mají tedy k dispozici terminál a připojení pomocí ssh je tedy velmi jednoduché.

Příkazový řádek

Jelikož se jedná o linuxové servery, převážná většina interakce s daty je skrze příkazový řádek. Z toho důvodu se vřele doporučuje, aby se každý uživatel seznámil se základními a nejpoužívanějšími příkazy v příkazovém jazyce bash (Bourne Again Shell). Na internetu je nepřeberné množství tutoriálů a diskuzí zabývající se bashem. Bash umí spouštět příkazy ze souborů, tzv. scriptů. Bash také nabízí mnoho možností personalizace příkazového řádku, například barevné odlišení souborů, scriptů a složek. Zájemce si může najít více informací pomocí klíčových slov bash prompt.

Prvotní navigace pomocí příkazů může být složitá, ale velmi rychle se jí dá navyknout. Pro zájemce, kteří preferují GUI, je zde možnost navigace pomocí Midnight Commander:

bilbo@kraj:~$ mc

Textový editor

Příprava vstupu

Výběr fronty a zdrojů

Sledování úloh

Mazání úložiště scratch

Odhlášení